Milliseid riideid beebile osta?

Beebimonitor.ee
Ostujuhis.ee – Kuidas valida beebile riideid? Pilt: www.pixabay.com

Sa oled oodanud seda hetke juba terve igavik ja nüüd on see aeg käes. Armas lugeja, sinust saab ema ning ees on ootamas üks kõige ilusamaid perioode sinu elus. Juba mõne kuu möödudes tekib sul isu hakata koguma esemeid, teadmisi ning nõuandeid kuidas oma beebi eest hoolitseda ning lisaks sõbrannadelt ja tuttavatelt saadud beebiriietele, asud ka ise veebilehti ja beebipoode läbi kammima.

Millised on parimad materjalid? Kas villased kampsunid on lapsele mugavad? Kas nööpidega või trukkidega bodid? Aitame leida sinu küsimustele vastused ja loetleme üles 6 erinevat faktorit millega tuleb arvestada oma lapsele riiete valimisel.

Turvalisus

Sinu lapse heaolu ning turvalisus on riiete valimisel kõige tähtsam faktor. Iga aasta kutsutakse tootmisesse tagasi miljoneid riideid, mille disainis leitakse hiljem turvalisusega seotud probleeme. Väldi riideid, millele on lisatud palju pisikesi nööbikesi, külge õmmeldud lehvikuid, konks-kinnitusega jakke ja kombekaid kus kapuutsi saab pingutada nööri abil.

Enim ohtu tekitavad:

 • kehvasti kinnitatud nööbid ja trukid
 • pikad nöörid, mida laps ulatab endale suhu panna
 • riided, mis on kitsa disainiga ja väga ümber lapse keha
 • mütsid, mida pingutatakse lõua alt (kummist või kangast nöör)

Kangas

Beebidel on väga õrn nahk ning selle eest tuleb hoolt kanda iga päev. Lisaks vannis käimisele ja ihupiimaga niisutamisele, tuleb tähelepanu pöörata oma lapsele selga pandatavate riietele ning kangale, millest need õmmeldud on. Karedast kangast valmistatud riided hõõruvad vastu nahka ning põhjustavad löövet. Punaseks hõõrdunud nahk põhjustab lapsele ebamugavustunnet ning äärmisel juhul valu. Kõige parem valik kanga poolest on puuvill (parimal juhul orgaaniline).

Puuvillasest riidest valmistatud riided on naha vastu hellad ja väga hea hingava omadusega. Riiete pesemisel tuleb silmas pidada, et puuvillaseid riideid tuleb pesta 30-40 kraadi juures ning allergiate vältimiseks kasutada võimalusel anti-allergilisi pesuvahendeid. Lapse naha imamisvõime on suur, nii et naturaalsema värviga riided ei sisalda suures koguses pestitsiide, riidevärve ja toonjaid. Parima valiku tegemiseks kontrolli, kas riietebränd omab ÖKO-tex sertifikaati.

Lisaks puuvillale kaalu ka järgmisi materjale:

 • bambuskangas
 • soja
 • meriinovill
 • alpakavill
 • teised loodusliku kiuga materjalid

Suurus

Lapsed kasvavad imekiiresti ning eelmisel nädalal ostetud bodi ei pruugi enam varsti selga minna. Suuruse valimisel eelista siiski veidi suuremat mudelit, et lapsel oleks mugav olla ning riided ei pigistaks. Beebi kasvamisel vajab ta üha enam mobiilsust võimaldavaid riideid, niiet kui riided on liiga keha ümber, tekib lapsel pahameel ja tuju muutub samuti mõrudaks.

Beebid kogevad esimese eluaasta jooksul mitmeid kasvuspurte, ning neid arvestades tuleks riiete ostmisel tähelepanu pöörata kasvutabelile. Lisaks nr 56 kuni 74, saab osta ka riideid mis sobivad 3-6 kuu ning 6-9 kuu arvestuses. Neid riideid õmmeldes on jäetud piisavalt kasvuruumi.

Millises suuruses riideid oleks tark ette koguda?

 • Suurused 56 kuni 62 – toitmisel, mähkmevahetamisel tekib palju määrdumisi. Osta rohkem kui 2 bodi ning pükse. Hoia väike tagavara koguaeg saadaval.
 • Suurused 74 kuni 86 – varu rohkem. Selles vanuses tahab laps üha enam liikuda, ning määrdumiseoht on tavalisest kõrgem.

Millises suuruses riideid ei ole vaja palju ette osta?

 • Enneaegsed lapsed on väga tillukesed ning juhul kui sinu laps sünnib ennetähtaegselt, on 56 suuruses riided talle liiga suured. Varu mõni üksik bodi, püksid ja sokid suurused 50, või väiksem.

Stiil ja funktsionaalsus

Esimeste elukuude jooksul veedab sinu beebi enamuse ajast magades. Riiete valikul tuleks sel juhul arvestada mugavust, soojapidavust ning materjali. Riided peavad olema lihtsa disainiga, lihtsalt selga pandav ning kergesti vahetatav. Parim valik oleks sel juhul hõlmikutega body, magamiskott, kinniste jalaosadega pikk tudukombe.

Beebimonitor.ee
Ostujuhis.ee – Kuidas valida beebile riideid? Pilt: www.pixabay.com

Värvide valikul tuleks eelistada võimalikult neutraalset tooni, sest kirka värvilised riided sisaldavad kõige enam keemilisi riidevärve. Lapse soo teadasaamisel võib kollektsiooni täiendada vastavate toonidega. Orgaanilisest puuvillast materjal töödeldakse looduslike värvidega, ja nii tüdrukutele kui ka poistele leiab kaunis toonis nii roosat kui ka sinist värvi riideid.

Targad otsused funktsionaalsete riidete ostmiseks:

 • Pealekeeratavad otsad – müügilettidel on palju bodisid ja teisi riietusesemeid, mille käe ja jalaosad võimaldavad oma ülekeeratavatele osadele kasutada neid pikemat aega. Sokid ja väikesed kindakesed kipuvad tihti kaotsi minema, ning siin tulevad pealekeeratavate otsadega riided eriti kasuks.
 • Hõlmik esiosaga bodi – üle pea aetavad bodid on paljudele nuhtluseks ning kui riideid tuleb tihti vahetada, muutub see tegevus lapsele ebameeldivaks. Eest hõlmadega bodid on lihtsalt seljast eemaldatavad.
 • Pidulikeks puhkudeks tasub soetada vähemalt kaks komplekti. Vali üks neist selline, mida saaksid kasutada ka niisama hiljem igapäevaselt. Hoidu komplektidest millele on lisatud palju kaunistusi ja elemente (ohuks allaneelatavaid) komponente. Mida lihtsam, seda parem.
 • Õueriided ja vankrikombe võiksid olla topeltsuuruse võimalusega. Pikkuse varuga riided annavad võimaluse neid kauem kasutada ning kui pealekeeratavaid osasid kasutatakse varem, siis hiljem tekib lapsele ruumi kombes juurde kui jalakatted on võimalik tagasi pöörata. Topeltsuurusega riided aitavad säästa raha ning ühekordse investeeringu kohta saab laps kanda neid riideid rohkem kui ühe suuruse kaupa.

Hind

Ära tee mööndusi hinna suhtes. Kuigi lapsed kasvavad oma riietest kiiresti välja ja kulukaid väljaminekuid on pea iga kuu, tuleks arvestada tõsiasja, et odavate riiete müügiks on riided õmmeldud madalakvaliteedilisest riidest. Hind ei kaalu siin korral üle kvaliteeti.

Hooajalised riided

Hooajaliste riiete ostmisel tuleb arvestada oma geograafilist asukohta, lapse vanust tolleks ajaks ning prognoosida lapse kasvu. Talv kestab vaid 2-3 kuud, ning septembris ostetud talvekomplekt peab ka detsembris lapsele selga minema. Väldi olukordi, kus eelnevalt ostetud riided ei leiagi kasutust lapse seljas. Ülemäära tehtud ostud ja kandmata jäänud riided on võimalik hea hinnaga edasi müüa.

Suvel peaks lapse garderoobi kuuluma järgmised esemed:

 • õhukesed pluusid, püksid, bodyd
 • õhukesest riidest müts või pearätik
 • jahedamaks ajaks õhtul kerge jakk või sviiter
 • kergest materjalist jalatsid või papud
 • ujuma minemiseks trikoo või ujumispüksid

Küsimuste korral on võimalik pöörduda poe klienditeenindaja poole, küsida nõu sõbranna või asjatundjate käest. Pea meeles, lapsel ei tohi olla kunagi liiga soe ega liiga külm. Kahtluse korral aseta käsi lapse turja kohta. Kui lapsel on liiga palav, hakkab ta higistama. Hoia lapse käed ja jalad soojas.