Kuidas valida lapsevankrit?

Põhjalik ostujuhend värskele lapsevanemale. Millega peab arvestama lapsevankri valimisel? Kas oluline on vankri turvalisus, hind, rataste arv? Loe edasi.

Lapsele vajalike asjade varumist tuleb alustada juba enne lapse sündi. Mida kauem saad ette valmistuda lapse tulekuks, seda lihtsam on pärast.

Üks kallimaid väljaminekuid on kindlasti lapsevanker ja arvestada tuleb erinevate asjaoludega, enne kui poodi ruttad. Näiteks, kas sa elad maal või linnas? Kui tihti kavatsed vankrit kasutada? Milline on sinu rahaline seis ja kas kavatsed hiljem veelgi lapsi saada? Arvestades oma rahalist seisu ning pikema ajalisi plaane, saab igaüks valida just talle ja tema lapsele kõige parema vankri.

Mida tuleb vankrit ostes arvesse võtta ning millised on erinevad vankrid tänapäeval.

1. Lapsevanker peab olema ohutu!

Beebimonitor.ee
Lapsevankri valimisel ole tähelepanelik!

Lapsevankrid on disainitud ning ehitatud nii, et sinu laps tunneks ennast seal ohutult ja hästi. Kvaliteedi nõudeid ignoreerivad kaubamärgid toovad turule lapse sõidutamiseks mõeldud vankreid, mis ei ole kvalifitseeritud ning tänu regulaarsetele kontrollidele, kõrvaldatakse need kiirelt müügiportaalidest ja poodidest. Lapsevanker koosneb üldjuhul erinevatest lahti ühendatavatest osadest, võimaldades seda müüa väiksemates pakkides. Vankri ostmisel kontrolli kindlasti kinnitusosade seisukorda, sest nii tehasest, transpordiga kui ka käsitlemisega võib kaasneda defekte ja purustusi.

Tasakaalu jaotus on vankritel hästi seatud ning raskuskesa asub keskel, vältimaks vankri ümber vajumist või kohutavat juhitavust. Kui vanker on kenasti tasakaalus, näitab see ka selle mugavat kasutamise võimalust ning ohutut sõiduvahendit sinu lapse jaoks.

Vankrikomplektidel, millel tuleb lisaks raamile ja pesale kaasa ka istuv osa, tuleb kindlaks teha, et komplekti kuuluvad ka kinnitusrihmad, mis sinu last kindlalt kärus hoiavad. Lapsed on altid kärus kõõluma ja nihelema, ning viie kinnituspunktida rihmad tagavad sinu beebi parima turvalisuse. Vältimaks rihmade soonimist õlgadele tuleks juurde osta padjakesed, mis lapse nahka ja riideid kaitsevad rihmade hõõrdumise eest.

Pidurite kasutamise võimalus on hädavajalik, kui soovid lapse lõunauneks vankrisse magama jätta. Vanematel suurte ratastega vankritel on tihti üks suur pidur, mis fikseerib mõlemad sinu poolsed rehvid ning väldib vankri edasi vajumist ja sõitu. Kontrolli poes vankrit valides piduri sättimise funktsiooni. Pedaalid peaksid käima kergelt raskendatult kui ei tohi kinni kiiluda.

2. Kuskohas lapsevankrit kasutatakse

Linnas on enamus kõnniteid kaetud asfaltida ning olenemata rehvide suurusest, on lihtne ringi liigelda. Maal on siiski palju teid veel asfalteerimata ning kruusateedel beebivankrida liiklemine on küllaltki raskendatud. Selleks tuleb vankrit otsima minnes arvestada enda elukoha ümbrust, regulaarselt läbitavaid teelõike ja talvel hooldatud teede olukorda.

Linnas liigeldes ei pruugi raskusi tekkida kui maale vanaemale või vanematele külla sõites võib tabada üllatus, kus lapsega jalutama minnes ei saa ei edasi ega tagasi.

Parima valiku teed siiski sina ja kui sinu kodu ümbritsevad vaid kenasti asfalteeritud teed, maal kruusateede peal müttama ei pea, siis tee valik sõidukatsetuse järel.

3. Lapsevankri kasutamine ja kompaksus

Kas fikseeritud üheosaline või kaheks osaks lahti käiv vanker? Võta arvesse, seda kus elad. Majas elades on ruumi tavaliselt rohkem ning vankrit ei pea kokku ja lahku tihti monteerima. Korteris elades võib juhtuda see, et ka esikusse ei mahu vanker ühes tükis ning sel juhul tuleb pealt kookon eraldada, et siis lapse sõiduk kenasti hoiule panna. Üldiselt on vankritel kerge ‘ava ja lukusta’ funktsioon, mis teeb monteerimise eriti lihtsaks. Enne ostu sooritamist, küsi endalt:” kas see vanker mahub mulle esikusse, ilma et endale, teistele ette jääks. Vankrikomplektidel, millel on kaasas istumiseosa, tuleb enne selle kasutamiseks valmidust see ära panna kuskile, kus ta oleks kindlalt, niiskuskindlas kohas. Ruumi vähesuse tõttu ostetakse tihti peale istumise osa juurde, sest selle eelnevaks hoiustamiseks puudub ruum.

Erinevaid vankreid on turul nii suuruse kui ka ruumisäästlikuse teguritega. Väiksema kookoniga vankrid võtavad vähem ruumi just tänu oma ülemise osa kitsuse poolest. Raamid on võimalik kokku pakkida ning näiteks garderoobi tõstmiseks saab kõik ühtselt siiski nad teineteise peale tõsta.

4. Kui palju peaksid maksma lapsevankri eest?

Üks kõige otsustavamaid tegureid vankri ostmisel on siiski hind, mis paneb paika piirid igasugustele lisa funktsioonidele. Pere rahaline seis enne lapse seisu võib olla täielikult teistsugune peale lapse sündi ning tark investeering on see, mis pikendab hiljem sinu rahalise seisu kindlust. Mida see tähendab?

Kvaliteetse ja veidi kallima vankri ostmisel pikeneb ka selle kasutamise aeg, ning kuna nendega kaasneb ka muidu tavalised ostuks valituvad funktsioonid, siis saab suurema rahasumma eest rohkem kui odavat vankrit ostes.

Turul on müügil vankrid, mis jagunevad kolme hinnaklassi: odavad, keskmine hind ning kallimad vankrid. Kallima hinna eest ostetud vanker peab kauem vastu kui odav, ning mida kauem ühte vankrit kasutada saab, seda üha saab selgemaks, et mitme odava vankri ostmisel ei saa raha säästmine siiski võimalikuks. Kergesti purunevatest odavamatest varuosadest üles ehitatud vankrid on end tihtipeale peale üht last end justkui ennast ammendanud ning remont võib osutuda küllaltki keeruliseks või kallimaks kui oskad oodata.

Kui alustad pereloomisega, arvesta asjaolu, et kallimate vankrite kasutusiga on pikem, ning leiab kasutust ka peale mitmenda lapse sündi. Edasipärandamine ei ole häbi asi, ning hinnatud kaubamärgid seda ka ise rõhutavad.

Alati on võimalik osta ka kasutatud lapsevanker. Kuulutusi leidub nii Facebooki gruppidest, kui Osta.ee oksjonitest ja kuulutusteportaalidest Kuldne Börs ja Soov.ee. Kasutatud lapsevankri ostmisel peab siiski arvestama mõnede oluliste asjadega. Oleme teinud mõtlemise lihtsamaks, loe meie kasutatud vankrite ostujuhist, 6 soovitust kasutatud lapsevankri ostjale.

5. Millest on lapsevanker tehtud?

Alumiiniumist ning terasest valmistatud vakriraamid on müügil tänu nende lihtsale ülesehitusele ning arvestades oma eelistusi, saab osta vankri just sellise raamiga mis sobib just sulle ka sinu lapsele. Alumiiniumist raamid on kerged ja lihtsasti kokkupandavad. Kerged vankriraamid sobivad just neile, kes elavad kortermajas millel pole lifti või neile, kes peavad vankrid tihti endaga kaasa pakkima. Reisimisel tuleb samuti alumiiniumraamiga vankrid just enim kasuks, sest raskete vankrite kaasa võtmisel tuleb lisakaalu eest maksta tasu.

Vankri materjal on rohkem tähtis kui ükski noor ema võiks eales arvata. Katete eemaldamise võimalus on üks kõikvõimalikke plusse, sest nende määrdumise korral on neid pea võimatu korralikult puhastada kui need on jäädavalt sinna külge kinnitatud. Määrdumisest tekkinud plekid vähendavad vankri hilisemat müügihinda ning esteetilise välimuse tagamiseks tuleb katteid regulaarselt puhastada ja pesta. Vankri hoiustamine niisketes kohtades regulaarselt või lühikeste perioodide jooksul on võimalus hallituse tekkimiseks, ning selle ilmnemisel tuleb eraldada katte kogu vankriosast ning see pesumasinas vastaval kanga temperatuuril pesta ning kuivatada. Hoolitse oma lapse tervise eest, hooldades nii kangaosa kui ka metallraami.

6. Lapsevankri remontimine ja hoodamine

Vankri pikaajalisel kasutamisel võivad hiljem ilmneda tehnilised probleemid, mis võivad hiljem muutuda ohtlikeks ja kujutada ohtu sinu lapse suhtes. Hoolda oma vankrit regulaarselt ning uuri hooldusvõimalusi edasimüügi salongidest. Enim tihti purunevad pidurisüsteemid, rattalaagrid, raami kinnituskohad; kuluvad sõiduki rehvid ning rebeneb kangas, trukid või lukud. Vanemate mudelite puhul ei teostata hooldust, kus vankrimudel on müügist maha võetud kuid seepuhku saab abi rattameistritelt, kes vahetavad rattaid, remondivad pidurisüsteeme ja vahetavad rattalaagreid võimalusel, et neid osi veel tellida on kuskilt.

Sobivad ka analoogmudelite osad kuid sel juhul tuleb arvestada, et mõne aja jooksul on sama probleem sinu vankrit kimbutamas. Kõrgema hinnaklassi mudelitel võib kaasa tulla garantiiga kaasnev täielik remondivõimalus ning taastamine. Küsi edasimüüjalt rohkem infot soovitava mudeli kohta juba enne ostu.

7. Üks või mitu lapsevankrit?

Rasedaks jäädes võib tulla hiljem ämmaemandalt uudis, et ootate kaksikuid, mis tähendab, et uut sõidukit vajab rohkem kui üks laps. Kaksikute ja mitmikute kärusid on turul erinevaid ning kui perre on sündimas rohkem kui kaks last korraga, on alati võimalus tellida eritellimusel mitmikutekäru otse tehasest. Kolmikute sünni puhul on ostuks võimalik realiseerida järgmised valikud:

a) kolm erinevat eraldi seisvat vankrit,

b) kaksikutekäru ja üks lisa vanker ning

c) otse tehasest tellitav kolme beebi vanker.

Hind on eritellimusel valmistatud vankrite puhul siiski krõbe kuid siin tuleb arvesse võtta fakti, et beebide kasvamisel tuleb mingi aja pärast teha upgrade. Kolme lapsega koos üksi kuhugile suundumisel tuleks tarbekas tellida mitmikutevanker, kuid kui abikaasa/lapse isa on alati abiks ja kohal, piisab mitme käru ostmisest.

Kas vankri vahetamine hiljem jalutuskäru vastu või omada mõlemat igaksjuhuks korraga? Mitme vankri ostmine samal ajal on rahaliselt kulukas, ning kuigi kogemused ütlevad, et minnes kookon osalt istuvale osale on püsiv lahendus paljudele. soovitatakse ka ruumi kokkuhoiu mõistes omada ühte vankrit korraga. Väike õe/venna lähiajalisel saabumisel perre võib aga mõlemad alles hoida, sest sel juhul saavad mõlemad kasutust ja regulaarselt hoitud.

8. Lapsevankri rataste arv – kas kolme või nelja rattaga?

Kui üritad peale sünnitust jääda aktiivseks ning näiteks alustada taas kord trenniga, siis kolmerattaga vankrid on head lapsega koos jooksma minemiseks. Hea vedrustuse korral ei ole lapsel ka suurema kui kõndimiskiiruse ajal ebamugav ja vanker rappub stabiilselt ning minimaalselt. Kehaline aktiivsus peale sünnitust aitab vähendada rasedusega kaasnenud ülekaalust ning lisaks rinnaga toitmisele saab last sõidutades teha kerget sörki, mis reguleerib sinu veretalitust, vähendab depressiooni tekkimise võimalust ja aitab motiveerida aktiivsemalt liiklema.

Maal elades on kolmerattalise vankriga raske liikvelda ning sel puhul tuleks just kindlasti arvestada suurte rataste olemasolu. Pöörlevate esirataste puhul võiks eelistatult olemas olla fikseerimise võimalus, mis aitab vähendada ratastele lisandunud lisakoormust kruusateel. Ära lõhu rehve ja arvesta oma kodukanti ümbritsevate teedega.

Talvel võivad suure lume korral olla teed tihti peale hooldamata ning lumise tee korral tulevad kasuks just suured, laia mustrifa rehvid. Libedatel teedelõikudel hoia paremale poole, ning ohu vältimiseks liigu jääl võimalikult vähe. Ise kukkumisel, lase vankrist lahti kuid mitte enne kui oled rakendanud seisupidurit. Nii väldid vankri edasiveeremist teel, sõiduteele, kraavipervele jne.

9. Lapsevankri käepide ja vankri kõrguse reguleerimine

Vankrid on ehitatud standardite järgi ning nende kõrguse reguleerimine ei ole alati võimalik või lihtne. Sel puhul on vankritel käsitoe kõrguse reguleerimine, mis aitab sättida selle sulle sobivale kõrgusele ning pikkade jalutuskäikude järel ei ole emal selg, turi ja käed valusad. Beebipoes väljapandud vankreid proovides eelista selliseid, millel on käsitugi kergesti reguleeritav. Kui lapsega käib kärutamas tihti rohkem kui üks inimene, siis saab just sel hetkel lapsega jalutama läinud inimene reguleerida käsitoe just endale mugavale kõrgusele.

10. Lapsevankri lisad ja aksessuaarid

Millised lisafunktsioonid ja kaasatavad hüved on sulle eriti tähtsad? Kas vankrit ostes tuleb kaasa vihmakate, tuulekate, putukavõrk, vankrikate, jalgadekate, raami korv, vihmavari, vankrikott, pudelihoidja, kätesoendused?

Vankri ostmisel kaasnevad algkomplektis kaasa pandud osad ning muude hüvede puhul tuleb teised asjad ise kaasa osta. Järelturul on väga palju häid pakkumisi lisaosade ostmiseks, ning sel juhul võib leida nii uusi kui ka kasutatud asju. Eelista uusi ning kasutamata asju, nii toetad nii varustajaid, edasimüüjaid ning tagad oma lapsele parima ohutuse.

Ära unusta, et lapsevankrisse võiks paigaldada ka beebimonitori. Eesti ühe põhjalikuma beebimonitoride ostujuhendi leiad siit: Kuidas valida ja osta beebimonitori?

Lapsele vankri ostmist saab kõrvutada perre uue auto ostmisega. Millised on sinu vajadused? Kui palju oled nõus sõiduki eest maksma? Parim valik on ohutu valik. Selleks, et sinul ja lastel oleks ohutu, tuleb valida kvaliteetne, ohutustandarditele vastav toode, kus laps tunneks end hästi, teie vajadused on rahuldatud ning pikajalises perpektiivis kasulik. Edasipärandamine on hea viis raha säästmiseks, kogemuste edasi andmiseks, nippide jagamiseks, keskkonnasäästlik tegevus ning mälestuste loomise etapp, mis kestab aastaid.

Tee oma lapse jaoks parim valik ning osta vanker, mis sobib sulle ja lapsele kõige paremini.

6. Soovitust kasutatud lapsevankri ostjale!

Kasutatud asjadega on ikka nii, et selle ajalugu ei ole uuele omanikule teada. Kui sa ostad kasutatud lapsevankri, millel on olnud mitu omanikku, siis tuleb kasuks, kui tead, millega ostmisel arvestada. Mida kontrollida ja millele tähelepanu pöörata. Kuidas on lapsevankrit hooldatud ja kui aktiivselt on teda kasutatud? Mida peaksid arvestama kasutatud vankri ostmisel ning kuidas toimida edasi? Vastame selles artiklis just neile küsimustele.

1. Kes ja kui palju on lapsevankrit kasutanud?

Mitmelapselised pered kasutavad ühte ja sama vankrit mitmete aastate jooksul. Sellel hetkel, kui noorim laps lapsevankrist välja kasvab, pannakse vanker müüki, lootuses teenida tagasi sellele kulutatud raha. Kui uuena ostetud ja mitme lapse poolt kasutatud vanker ei ole perest väljaspool kasutust leidnud, on selle senine kasutus ja kulumisaeg teada. Mitu omanikku vahetanud vanker ja ühest perest teise rännanud ese ei ole kindlasti kõige parem valik. Eriti kui soovid lapsevankrit ka ise pikka aega kasutada. Kuigi vankri raam seisukord võib olla veel rahuldav, siis igal esemel on siiski oma kasutamise aeg. Sageli on „parem enne möödas“ siis, kui vankri raam hakkab logisema. See ei paista enam turvaline. NB! Kui otsustad eelnevalt kasutatud lapsevankrit samuti pikemat aega pidada, vaheta välja katkised ja halvas seisus liikuvad osad välja. Liikuvate osade välja vahetamine ei pruugi olla lihtne – neid varuosasid lihtsalt enam ei ole.

2. Kas lapsevankris on ohtlik hallitus või mitte?

Kauaks seisma jäänud, keldrisse või kuuri pandud lapsevankrid võivad niiskuse tõttu esile kutsuda hallituse tekke. Kuivades ja köetavates ruumides hoiustatud vankritel on kookonis pihas lõhn. Kui ostad kasutatud vankri, veendu, et materjalidel ei ole niiskuskahjustusi ja hallitust. Kui ei ole, siis piisab katete pesemisest kõrgel temperatuuril või kergest keemilisest puhastusest. Ettevaatust kemikaalidega! Kui viid vankri keemilisse puhastusse, teavita puhastusfirmat, et nad väldiksid kangeid keemilisi aineid! Kui siiski on lapsevankril hallitus või ebameeldiv lõhn küljes, tuleks katted eemaldada. Puhastage vankriosa sisemine osa hoolikalt ning jätke kuiva ja köetavasse ruumi kuivama. Eemaldage kõik vankri osad, mis on hallitusega kokku puutunud ning võimalusel vahetage see osa välja. Uute katete tellimisel mõõtke kookoni suurus ja sügavus üle, ning valige õige kanga materjal. Kui vanker on siiski tuntava kahjustusega, ärge ostke seda. Tehke oma beebile kingitus, ostke uus lapsevanker. Loe meie uute lapsevankrite ostujuhendit siit: NB! Teie lapse tervis on kõige tähtsam ning isegi nõrk hallitus mõjub hingamisteedele ja kopsudele väga halvasti.

3. Milline on lapsevankri tehniline seisukord?

Iga uue või vana lapse vankri ostmisel tuleb kontrollida üle tema hetkeline seisukord. Kontrollima peaks, kas rattalaagrid ei ole kinni kiilunud, kas raami seisund, pidurid ja teised liikuvad osad on korras ja ei ole purunemas. Nagu kõik muud vankri osad, on rattad ühed tähtsamad liikuvad osad. Lapsevankri rataste mustri kulumine on üks vähem arvestatavaid ohutegureid. Libedatel teedel, lumel ja vihmakaetud teedel on rataste pidavus tähtis – kulunud ratastega seda lihtsalt ei ole. Nagu autode puhul, võib rataste mustri tõttu juhtuda õnnetusi. Kasutatud vankri ostmisel kontrolli kindlasti rehvide seisukorda ja kulunud rehvide korral vahetusvõimalusi. Võimalik, et leiad vankri tootjalt või ka konkureerivate brändide valikust analoogseid rattaid või kumme, mis sobivad erinevatele vankrimudelitele. NB! Vankrirataste seisukord on oluline nii ohutuse kui mugavuse tõttu. Kui vankriratta kumm on katki, on selle igakordne täis pumpamine väga tüütu tegevus. Vankri ratta kummi muster on tähtis, et sellega liikumine oleks turvaline! Uuri ka seda, kas ratastel on õhukumm, need on mittepumbatavad täismaterjalist kummid, kus õhukummi sees ei ole või on need plastikust. Täispumbatavad kummid on pehmemad, plastikust kõvemad. Õhuga täidetud korraliku mustriga rehvide korral kontrolli nende ventiilide seisukorda. Osta endale ka pump, et õhukummi täis pumbata.

4. Kas vankriga kaasa tulevad ka tarvikud, milline on nende seisukord?

Lapsevankri tarvikute olemasolu korral tuleks kontrollida ka nende seisukorda. Sääsevõrk ja vihmakatted on levinumad vankriga kaasa tulevad esemed. Sageli on aga tegu selliste lisatarvikutega, mis väga kaua vastu ei pea. On üsna tõenäoline, et need tuleb välja vahetada. Eelnevatel aastatel kasutusel olevad katted on läbi elanud nii mõndagi – vihma, lund, tuult ja päikest. Kuigi lapsevanker on heas seisus, siis vankri kate on UV kiirguse toimel ära pleekinud, tuhmiks ja hapraks muutunud. NB! Beebipoodides on müügil universaalsed katted, mis oma suuruselt peaks sobima ka kõige suurematele mudelitele. 5. Kokku pakitavad vankrid on mugavad, neid on lihtne transportida ja kerge kokku panna. Kontrolli, et lapsevanker mahub sinu auto pagasiruumi. Odavalt järelturult leitud vanker võib pildil tunduda väiksem kui ta tegelikult. NB! Kui ostad kasutatud vankri, siis tuleb juba enne ostmist küsida vankri mõõtusid. Kui neid kuulutuse juures toodud ei ole, siis küsi julgelt müüja käest järele. Kui oled mõõdud saanud, kontrolli üle ka auto pagasiruumi mahutavus, et suu uus lapsevanker sinna ikka ära mahuks.

6. Kas vana vankri ostmine väärib üldse kaalumist?

Lapsevankrid kuluvad, igasugused iluvead, kriimud ja kraamud on kerged tulema ja vankri esteetiline väljanägemine ei ole igavene. Asjade kasutamisega kaasnevad kulumised, määrdumised ja halvimal juhul purunemine. Mõni vana lapsevanker on väga heas seisukorras ka aastatepikkuse kasutamise järel. Enamjaolt sõltub see sellest, kui hoolikas on olnud eelmine omanik. Plekkide leidmisel saab need alati puhastada ja vajadusel värskendada. Kulunud ja väsinud detailid saab võimalusel asendada ning ühe vankri osa halvemas seisus vahetada millegi muu vastu. Esmalt tuleb kontrollida kinnitusaasade või konksude seisukorda ja eelnevaid parandamise jälgi. Kui selgub, et on midagi vankri juures parandatud, keevitatud tagasi või silikooniga lapitud, siis loobu parem ostust. Osta uus lapsevanker! NB! Ära osta lapsevankrit, mille raam ei ole heas seisukorras või millel esineb suuremal hulgal roostet. Ettenägematul hetkel võib nõrk koht katki minna ja sellel hetkel me ei taha, et laps vankris oleks. Ole ettevaatlik vankritega, mille seisukord on nähtavalt väga halb ning otsusta sel juhul uue või mõne teise kasutatud vankri ostmise kasuks. Lähtu siin artiklis jagatud infost ning kontrolli oma tulevase lapse vanker enne üle kui temaga koju sõidad.